Процесори

Гріється процесор на ПК, що робити?

Гріється процесор на ПК, що робити?
Гріється процесор на ПК, що робити

Зміст

 • Чому гріється процесор
 • Як виявити перегрів
 • Визначаємо температуру
  • Оболонка BIOS
  • Спеціальне ПО
 • Привід для занепокоєння
 • Екстрені заходи
  • очищення від пилу
  • Заміна термопасти
  • Відео — Як знизити температуру процесора
 • Профілактика проблеми
  • Відео — гріється процесор на ПК, що робити

Чому гріється процесор

Центральний процесор представлений у вигляді інтегральної схеми. Він виконує всі електронні обчислення, регулюючи роботу комп’ютера.

Сам ЦП має досить компактний розмір. Плата величиною з сірникову коробку має товщину всього кілька міліметрів. При цьому левова частка матеріалу, з якого зроблена схема, доводиться на метал. Тож не дивно, що така важлива частина при роботі комп’ютера відчутно нагрівається. А іноді і перегрівається.


ЦIКАВI НОВИНИ:

Незначне нагрівання металевих елементів деталі передбачено виробником. Однак допустимий температурний режим може дотримуватися лише в разі повної справності ПК. Якщо ж один з чинників заважає роботі, процесор цілком може перегрітися.

Гріється процесор на ПК, що робити?
Центральний процесор представлений у вигляді інтегральної схеми

До слова, перегрів з вини дефекту самого ЦП трапляється вкрай рідко. У більшості випадків причиною стають навколишні плату системи. Якщо ж причина криється в самій схемі, то частіше мова йде про її шлюбі або зношеності.

Основні причини перегріву процесора:


ГОРЯЧI НОВИНИ:

 1. Несправність системи охолодження. Найчастіша причина — підвищення температури сусідніх плат, зокрема кулера.
 2. Забруднення корпусу. Пил і ворсинки, що потрапляють через решітку, осідають в надрах комп’ютера і грають роль «утеплювача», перешкоджаючи охолодженню деталей.
 3. Знос термопасти. Розчин, нанесений на схему, втратив свої якості і вимагає заміни.
 4. Попадання пилу в сокет. Якщо ворс забився в щілини навколо процесора, ситуація загрожує не тільки окремих деталей, але і всій системі.
 5. Перманентна навантаження. Робота на межі в режимі 24/7 може привести до перегріву.
 6. Розгін системи, виконаний напередодні.

Гріється процесор на ПК, що робити?
Приклад запилення кулера

Нерідко причиною гальмування комп’ютера стає зараження вірусом. В результаті цього система підвищує продуктивність і, відповідно, розігрівається на максимум.

Як виявити перегрів

Щоб визначити, що система дійсно перегрілася необхідно провести прості маніпуляції. Для початку важливо визначити справжню температуру процесора. Для цього порівнюють два показника:

 1. Нагрівання під час мінімальних навантажень.
 2. Показники в процесі інтенсивної роботи.

Як правило, середня температура в звичайному режимі досягає 40-50 градусів. Якщо комп’ютер працює з декількома програмами одночасно, термометр може показати 50-70 градусів.

Гріється процесор на ПК, що робити?
Моніторинг системи

Примітка! Якщо ж моніторинг системи виявив нагрівання до прикордонних 70 градусів в звичайному режимі, йдеться про перегрів.

Однак визначити температуру процесора «на дотик» неможливо. Для моніторингу системи використовують спеціальні програми, що дозволяють відслідковувати якість роботи ПК, в тому числі і його робочі температури.

Визначаємо температуру

Існує кілька способів перевірити температуру «заліза». Віндовс передбачає моніторинг без втручання сторонніх програм. Але користувачі вважають за краще стежити за роботою комп’ютера за допомогою зручного інтерфейсу спеціального ПО. До того ж впоратися з роботою софта зможе навіть початківець користувач.

Гріється процесор на ПК, що робити?
Програми для перевірки нагріву процесора aida64

Оболонка BIOS

спосіб не найпростіший і підходить для тих, хто орієнтується за межами Windows. Йдеться про оболонці БІОС.

Покрокова інструкція:

 1. Щоб увійти в інтерфейс оболонки, перезавантажуємо комп’ютер і натискаємо клавішу Del до того моменту, коли на екрані з’явиться заставка завантаження Віндовс. У деяких комп’ютерах замість Del натискаємо одну з кнопок в діапазоні F2-F12.
 2. Далі, шукаємо пункт меню під назвою «PC Health Status». Розділ також може називатися «Status», «Hardware Monitor» або іншою комбінацією цих слів.
 3. Знаходимо підпункт, який відповідає за моніторинг температури — «CPU Temperature». Навпроти цієї колонки буде вказано показник термометра.
  Гріється процесор на ПК, що робити?
  Навпроти «CPU Temperature» знаходиться показник температури процесора

  Описаний спосіб непопулярний не тільки через незручностей. температурні показники, надані БІОС, заміряються при найнижчих навантаженнях комп’ютера, тому їх можна вважати неточними. Під час роботи ПК розганяється трохи сильніше, ніж це відбувається при вході в оболонку.

  Спеціальне ПО

  Набагато зручніше стежити за температурою плат в режимі онлайн, коли ПК працює. Для цього існує маса програм, які змагаються між собою за функціоналом і зручності.

У всіх цих програм зручний інтерфейс і безліч додаткових можливостей. Користувач може вибрати відповідне ПО, переглянувши список найпопулярніших утиліт.

Гріється процесор на ПК, що робити?
Зручний інтерфейс і безліч додаткових можливостей в програмі AIDA64 EXTREME

Програми для моніторингу температури процесора:
Програма опис Фото Core TempПростая програма, що дозволяє стежити за нагріванням ЦП. Чи не завантажена зайвими функціями і оснащена інтуїтивно зрозумілим інтерфейсом. Програма безкоштовна і підходить для будь-яких версій Віндовс, в тому числі і найстаріших

Гріється процесор на ПК, що робити?
CPUID HWMonitorПомімо стеження за роботою процесора, CPUID надає дані про відеокарту і вінчестері. На панелі є інформація про напругу, а також швидкість обертання лопатей кулера
Гріється процесор на ПК, що робити?
SpeccyРуссіфіцірованая версія від творців CCleaner. Програма має безкоштовні базові функції, а більш просунута версія доступна за символічну плату. ПО відстежує температурний режим всіх важливих компонентів ПК
Гріється процесор на ПК, що робити?
AIDA64Более функціональна програма. Щоб знайти необхідний пункт, недосвідченому користувачу доведеться блукати по меню. Дуже зручний варіант для відстеження температури в реальному часі. Для цього в AIDA64 доступна інтерактивна міні-панель для робочого столу
Гріється процесор на ПК, що робити?

Привід для занепокоєння

Якими б корисними не були програми для моніторингу системи, від перегріву не застрахований жоден комп’ютер. Крім цифр, на критичний стан ПК вкажуть такі ознаки:

 • гальмування комп’ютера при роботі з «важкими» програмами:
 • довгий процес перезавантаження ОС.
 • збої в завантаженні Віндовс — комп завантажується не завжди.
 • «рев» системи охолодження — кулер працює на граничній потужності.
 • зависання машини під час роботи.

Екстрені заходи

Якщо перегрів трапився, початківцям користувачам знадобляться правила надання «першої допомоги». По-перше, розігрітий комп’ютер потребує негайного охолодженні, тому вимикаємо його і чекаємо кілька хвилин. Щоб виявити причину несправності, перевіряємо найпростіші варіанти.

Очищення від пилу

Найчастіша причина перегріву вважається і самої незначною проблемою. Справитися з нею можна за півгодини.

Гріється процесор на ПК, що робити?
Запилений системний блок

Для роботи знадобиться:

 • стара зубна щітка.
 • рукавички.
 • пилосос або фен.
 • паперові серветки.
 • викрутка.

Відключаємо машину від мережі . Якщо чистити належить ноутбук, витягаємо з слота акумулятор. Відкриваємо системний блок або розкручуємо ноутбук. Далі працювати рекомендується в рукавичках.

Гріється процесор на ПК, що робити?
Чистка внутрішніх запчастин за допомогою пензлика

Покрокова інструкція:

 1. Щоб було зручніше розкручувати системник, перевертаємо його на бік. Так деталі не випадуть, навіть якщо виявляться незакріпленими.
 2. Оглядаємо «внутрішній світ» блоку і визначаємо ступінь забруднення. Якщо пилу не багато, проходимся по всіх поверхнях серветками, а вузькі місця очищаємо за допомогою зубної щітки.
 3. Якщо ж забруднення сильне, краще відразу скористатися пилососом або феном. Продуваємо деталі на середньої потужності приладу, усуваючи поклади ворсу.
 4. Почистити лопаті вентилятора можна ватяними паличками. Робимо це акуратно, не натискаючи на деталі. Важливо пройтися і по роз’єму радіатора.
 5. Якщо кулер забруднений критично, його можна демонтувати, відкрутивши кріплять шурупи.
 6. Після чистки збираємо всі деталі назад, включають ПК і визначають температуру процесора.

Гріється процесор на ПК, що робити?
Використовуємо ватяні палички для чистки від пилу вентилятора

Заміна термопасти

Якщо очищення від пилу не знизила робочу температуру процесора , проводять заміну термопасти. Використовувати можна тільки нову пасту. Її можна купити в магазині в спеціальному тюбику.

Термопаста — суміш зі складом, що дозволяє відводити тепло, тим самим перешкоджаючи перегріву плати.

Гріється процесор на ПК, що робити?
Термопаста — суміш зі складом, що дозволяє відводити тепло

Щоб замінити термопасту, з комп’ютера необхідно витягти процесор. Для цього системний блок відключають від харчування і відкривають його.

Як замінити термопасту:

 1. Знімаємо ЦП з материнської плати. Для цього відводимо металевий важіль поруч з платою в сторону і піднімаємо його вгору.
 2. Стару пасту зчищають за допомогою паперових серветок. Якщо залишки прикипіли, видаляємо їх спиртом, нанесеним на ватний тампон. Всі маніпуляції проводимо обережно, не натискаючи і не докладаючи великих зусиль.
 3. Пасту зчищають не тільки з поверхні процесора, але і в місці зіткнення його з гратами охолоджуючої системи.
 4. Коли плата процесора буде очищена, повертаємо її на місце, відсуваючи металевий важіль.
 5. Наносимо свіжу пасту на поверхню процесора. Розподіляємо її пластиковою карткою по металевій панелі, як показано на фото. Оптимальна товщина шару становить 1 мм.
 6. Далі, повертаємо систему охолодження на місце і приєднуємо її до материнської плати.

Гріється процесор на ПК, що робити?
Заміна термопасти на процесорі

Збираємо комп’ютер і включаємо його. Заміряємо температуру процесора зручним способом.

Відео — Як знизити температуру процесора

Трапляється, що системник почищений від пилу, термопаста замінена, але комп’ютер продовжує перегріватися. Причину підвищення температури знайти необхідно, інакше тривале нагрівання може призвести систему в непридатність.

Існує кілька причин повторного перегріву:

 1. Несправність системи охолодження. Кулер, як і будь-яка деталь, з часом може вийти з ладу. При цьому поломка може бути виявлена ​​не відразу. Щоб визначити справність вентилятора, розбираємо системний блок або корпус ноутбука. Найменшої «поломкою» можна вважати висихання мастила або її загусання. Пил також може зупинити лопаті. Чистимо і змащуємо кулер, після чого перевіряємо його працездатність. У запущених випадках знадобиться заміна системи охолодження.
  Гріється процесор на ПК, що робити?
  Несправність системи охолодження
 2. Недостатня потужність вентилятора. Щоб змусити лопаті кулера крутиться швидше, можна встановити на комп’ютер спеціальний софт щодо прискорення вентилятора. Наприклад, SpeedFan. Відповідна функція є і в оболонці БІОС. Однак розгін виконується лише до 100% потужності вентилятора. Якщо вони тепер крутяться на граничних оборотах, цей спосіб не спрацює.
  Гріється процесор на ПК, що робити?
  Недостатня потужність вентилятора
 3. Зниження потужності процесора. Нерідко користувачі «розганяють» свій ПК, збільшуючи продуктивність ЦП. Якщо розгін проводився, він цілком може стати причиною перегріву. Щоб усунути проблему, знижуємо потужність машини за допомогою того ж БІОС.
  Гріється процесор на ПК, що робити?
  Зниження потужності процесора

  Профілактика проблеми

  Проблему набагато легше попередити, ніж вирішити. Це стосується і догляду за комп’ютером. Щоб уникнути його перегріву, важливо знати правила профілактики для ЦП:

  1. Моніторинг системи. Установка програм для спостереження за станом системи допоможе виявити проблему відразу після її виникнення.
   Гріється процесор на ПК, що робити?
   Програма для спостереження за станом системи ЦП
  2. Регулярне чищення. Раз на півроку рекомендується заглядати під кришку комп’ютера, навіть якщо він працює без збоїв. Регулярне чищення — запорука «здоров’я» ПК.
   Гріється процесор на ПК, що робити?
   Чистка внутрішніх запчастин за допомогою пензлика
  3. Мастило рухомих елементів і заміна термопасти. Частота маніпуляцій залежить від характеру використання машини. Для ігрових комп’ютерів підійде одна заміна в рік. Офісні системник можна обробляти рідше — раз в три роки.
   Гріється процесор на ПК, що робити?
   Заміна термопасти на процесорі
  4. Раціональна укладання кабелів. У блоці багато вільного місця, однак не варто «звішувати» внутрішні шнури зі стелі. Хаотично розташовані кабелі заважають вільному відтоку гарячого повітря.
   Гріється процесор на ПК, що робити?
   Раціональна укладання кабелів в системному блоці
  5. Потужність кулера. Найнадійніший спосіб підтримки прохолоди в системнике — покупка більш просунутого кулера. Радиться придбати вентилятор з більшим ступенем тепловідведення, ніж було встановлено до цього.
   Гріється процесор на ПК, що робити?
   Встановлюємо більш потужний кулер

   ЦП — найважливіша деталь комп’ютера, від стану якої залежить швидкість роботи ПК. Щоб отримати максимальну продуктивність пристрою, важливо знати, чому перегрівається процесор і як цього уникнути.

   Відео — Гріється процесор на ПК, що робити

Клацніть, щоб оцінити цю публікацію!
[Усього: 0 Середній: 0]

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

САМЫЕ ИНТЕРЕСНЫЕ НОВОСТИ ЗА СЕГОДНЯ!

Читайте також

Як дізнатися частоту процесора

Sasha

Завантаження ЦП 100 відсотків, що робити на Windows 7,8,10?

Pasha

Браузер вантажить процесор на 100 відсотків, що робити?

Axel

Який процесор краще: Intel або AMD

Marina

Залишити коментар