новини

Знайдено спосіб запобігти інфаркт та інсульт

Денний сон часто досліджується в контексті ефективності праці: показано, що коротка дрімота знижує сонливість і покращує стан працівників. У більш ранніх роботах, присвячених зв’язкам між денним сном і серцево-судинними захворюваннями з’ясували, що короткий сон вдень знижує смертність від цих хвороб.

Однак, згодом були отримані дані про те, що денна дрімота, навпаки, призводить до збільшення ризику захворювань серця і судин. Недавній метааналіз, сопоставивший 11 проспективних досліджень, пояснив, що справа могла бути в тривалості сну. Графік залежності ризику хвороби від тривалості денного сну носить «J-подібну» форму. Відсутність сну дає ризик більший, ніж короткий (до 30 хвилин) сон, знижує ризик. А ось сон довше півгодини знову змушує ризик рости.

Але більшість досліджень порівнювало тільки наявність або відсутність сну вдень, або тільки його тривалість, але не те, як часто люди сплять вдень. Крім того, як правило розглядалася лише смертність від серцево-судинних захворювань, а вплив дрімоти на нефатальні серцево-судинні захворювання вивчено набагато гірше. У багатьох роботах не враховані фактори порушень сну і незалежні умови.

В новому дослідженні, опублікованому в журналі Heart, вчені розглядають зв’язок між регулярністю сну, його середньою тривалістю і ризиком захворюваності як смертельними, так і не фатального серцево судинними захворюваннями. Вибірка складається з 3462 осіб, середній вік 57,1 років, які не мали в анамнезі серцево-судинних захворювань.

Читайте також: Вчені розповіли, як перестати відкладати справи на потім

За час спостереження (в середньому 5,3 року) у учасників розвинулося 155 випадків серцево-судинних захворювань, як смертельних, так і нефатальних. Ризик був на 48% нижче у тих, хто дрімав один-два рази на тиждень, в порівнянні з тими, хто не спав зовсім. При обліку додаткових чинників (вік, стать, освіта, куріння, сидячий спосіб життя, індекс маси тіла, тривалість сну в нічний час і такі первинні фактори ризику захворювань серця, як гіпертонія, діабет і дисліпідемія) збільшення, пов’язане з щоденним денним сном і яке було видно на вибірці без урахування додаткових факторів, було менш значним.

Крім того, не було виявлено жодного зв’язку між тривалістю сну і підвищенням ризику серцево-судинних захворювань. Для людей старше 65 років денний сон був менш корисний, проте, тут може позначатися також вплив сторонніх чинників. Люди похилого віку частіше схильні випадково дрімати, що може бути непрямою ознакою нездоров’я, а також їх день рідше підпорядкований робочим графіком, так що вони можуть спати довше.

Результати роботи навряд чи можна інтерпретувати як однозначне «так» денного сну , проте з певністю можна говорити про те, що періодично подрімати корисніше для серця, ніж повне утримання від дрімоти днем.

Ще один момент пов’язаний з якістю нічного сну. Рідкісна дрімота днем ​​пов’язана з меншою кількістю захворювань серця тільки якщо нічний сон складає не менше 6 годин на добу. Дані роботи узгоджуються з результатами більш раннього дослідження, яке відзначало, що довгий денний сон збільшував ризик смерті від всіх причин — але тільки у тих, чий нічний сон був досить довгим. При короткому нічному сні тривалий денний сон просто заповнював нестачу сну в звичайний час.

Вчені відзначають, що механізм фіксації часу, тривалості та причин денного сну недосконалі, і це обмежує застосування результатів таких досліджень. У роботах, присвячених сну, важливо прагнути врахувати такі фактори, як його запланована або спонтанність, регулярність, чи є він ознакою нездоров’я або нестачі нічного сну. Крім того, обмеження накладаються відсутністю адекватного об’єктивного методу оцінки дрімоти. Полісомнографія, загальноприйнятий метод для оцінки тривалості і стадій нічного сну, недоцільна для вимірювання денного сну в популяційних дослідженнях.

Актіографія, використовувана для оцінки активності сну і неспання протягом 24 годин надійна для прогнозування загального часу сну, ефективності сну і затримки сну. Але вона недостатньо здатна відрізняти дрімоту від неактивного неспання, особливо у людей, які ведуть сидячий спосіб життя. Існує гостра необхідність в розробці дієвої і здійсненним заходи, що оцінює дрімоту, що дозволить повноцінно оцінити ризики для здоров’я.

Клацніть, щоб оцінити цю публікацію!
[Усього: 0 Середній: 0]

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

САМЫЕ ИНТЕРЕСНЫЕ НОВОСТИ ЗА СЕГОДНЯ!

Читайте також

4 Корисні звички, Які насправді могут нашкодіті

Bobby

Невпевнених у собі людей частіше переслідують хвороби шлунка

Maria

Чотири ефектівні спосіб побороти стрес

Maria

В Україну прийдуть заморозки ( ВІДЕО )

Elena

Юрій Молчанов в » Великому вечорі » з Віталієм Диким ( 08.05 )

Elena

Учені розповілі, як корисний замініті каву

Sasha

Ця солодкість захистить організм від ракових пухлин і очистить від токсинів

Alex

У Києві побачили небезпечну роботу кранівника ( ФОТО )

Scooby

Понад 400 нових випадків: з’явилася оновлена статистика COVID — 19 на 11 травня

Murcia

Залишити коментар